Marokkói közös színházi projektre való meghívással, valamint számos visszahívással zárult az a nagyméretű turné, amely alkalmából először lépett fel a sepsiszentgyörgyi társulat Afrikában. Április 30-tól közel négy héten át a csapat 10.000 kilométert utazott, így a 3 marokkói fesztiválfellépés mellett Milánóban, Veronában és a vajdasági Újvidéken is láthatták a nézők a Fazakas Misi által rendezett Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadást.
A marokkói vendégszereplés sikerét mutatja az is, hogy az Oujdában megrendezett 7. Marokkói Nemzetközi Színházi Fesztivál főszervezője, Mohammed Benjeddi, egy 2015-ben sorra kerülő marokkói, algériai és tunéziai turnéra hívta vissza a társulatot. Az atlanti óceán parti Kenitrában, a helyi társulat által szervezett fesztivál pedig egy közös színházi projektet eredményezett. Az Espace Theatral és az Osonó Színházműhely színészei, Fazakas Misi vezetésével egy hónapon keresztül fognak együtt dolgozni egy koprodukció létrehozása érdekében. A marokkói próbafolyamatra nyáron, július- augusztusban kerül sor.
Az Osonó Színházműhely legközelebb a sepsiszentgyörgyi Atelier Nemzetközi Színházi Fesztiválon lép fel az Ahogyan a víz tükrözi az arcot című előadással, pénteken, május 30-án 17.30 órától, az Új Stúdióban.
A turnén való részvételt Kovászna Megye Tanácsa, Sepsiszentgyörgy Város Tanácsa, a Communitas Alapítvány valamint a Tiszta Formák Alapítvány támogatta.
Részlet az társulat naplójából
(...) „ A helyi Espace Theatral a Kenitra színházi társulat két idősebb férfitagja is közelebb jön. Ízletes halvacsoránk közben megtudjuk tőlük a legfontosabbakat. Jedouani Rachid és jóbarátja, Sassi Youseff 45 év körüliek, együtt végezték el a Színházművészeti Akadémiát, majd alapították a kenitrai fiatal társulatot. Egyfajta közösségi vállalás ez, ahol a színház összekovácsoló erőként működik, és tanulási területként. Ők világosítanak fel, hogy Marokkóban nincs múltja a színháznak, a francia kultúrából megörökölt vaudeville és a könnyebb szórakoztató, népszerű műfajok jellemzőek a ma színházára. Az akadémiai stílus, ami nekik a klasszikus színházat jelenti, nem mindenki számára elérhető. Youssef- ék sokat tanulmányozták a keleti színházat, a modern európai teatrológiai reformereket, mint Brook, Kantor, Grotowski. Kérdésünkre, hogy a törzsi életnek vannak-e dramatikus gyökerei, elmondják, hogy létezik az olasz commedia dell'arte -hoz hasonló színházi játékmód, ami egyfajta utcaszínház, és ennek népi eredeti van."
A teljes turnénapló itt olvasható: http://osono.ro/turnek/hu/Marokkoi-fesztivalturne-2014.-46/0
Perényi János, Magyarország Marokkó-i nagykövete
„Nagy hatással volt rám az előadásuk. Szeretek színházba járni, és itt Marokkóban kevés alkalmam van rá, emiatt is örülök, hogy itt lehettem, és amiatt is, mert magával ragadt a produkció. Az összhangja, a kompozíciója, a használt eszközök végtelen egyszerűsége és mégis kifejező ereje, és nem utolsó sorban, az, hogy mennyire zsenge fiatalok adják ezt elő. Azt hiszem, az előadásról senki nem távozik nyomtalanul.
Szembetűnő, hogy ebben az országban is sokan vannak, akik egyetem után nem találnak munkát. Ötmillió marokkói él külföldön, ezek közül talán hárommillió Franciaországban és Spanyolországban, de Olaszországba is sokan elmentek. Mintha, minden országból nagy lenne az elvándorlás."
Christian Blaise, a Kenitra-i Francia Intézet igazgatója
„Mély benyomást tett rám az erőteljes kifejezéseket használó, intelligensen megrendezett, professzionális előadás. Ismerősek a bemutatott témák, itt Marokkóban is sok hasonló jellegű probléma van, akár a nők elleni erőszak is közéjük tartozik. Franciaországot is egyre több francia hagyja el, nemcsak Romániát vagy Marokkót. Ha a fiatalok ilyen sötét képet festenek Romániáról, akkor ez egy döntő változást jelenthetne. Szerintem, ez nagyon komoly problémákat vet fel Európa jövőjével kapcsolatosan. Én, annak idején lelkesedtem Európa egyesüléséért, azért, hogy béke legyen a földrészen, de látom hogy óriási gondok vannak. Úgy gondolom, nagy szükség van ma a fiatalokra. A mi generációnk talán egy kicsit elrontotta Európát, azt az Európát, aminek a felépítéséért korábban a szüleik nemzedéke sokat tett. Most újra a fiatalokon van a sor."
Lahbib El Asfar (Marokkó Kulturális Minisztériumának Safi régióbeli képviselője):
"Regionális kulturális felügyelőségünk már második alkalommal szervez színházi találkozót a Jossour Színházi Szövetséggel közösen, „Safi, a színház és a művészetek városa" mottóval. Szeretnénk, ha ez a fesztivál hozzájárulna a régió kulturális és művészi értékeinek fejlesztéséhez. Tudni kell, hogy jelen pillanatban Marokkóban, több területen is fejlődés történik, a kultúra pedig azért bír fontossággal, mert általa a különböző kulturális háttérrel rendelkező csoportok is könnyebben meg tudjuk érteni egymást. A május 13- 18. közt megrendezett színház találkozóval a marokkói nemzeti színház napját is megünnepeljük, és tiszteletünket fejezzük ki II. Hasszan, volt királyunk előtt is, aki nagy támogatója volt a maga idejében a kultúrának."
(Osonó közlemény, 2014. május 31.)