Oktatás képzés
Dénes Judit

Részlet „Sepsiszentgyörgy Gazdaságának Stratégiai Fejlesztése” című tanulmányból. Szerzõk: Dénes Judit; Dénes István

A második világháború utáni elsõ évtized szocialista nemzetiségi iskolapolitikája csakhamar megtorpan, és a hetvenes évek elejétõl a magyar tannyelvű intézetekben kötelezõen román tagozatok alakulnak, majd minden törvényes elõírást mellõzve, létszám alatti kötelezõ román
osztályokat vezetnek be a magyar falvakba. A kötelezõvé tett tízosztályos oktatás, majd a túlzott politechnikai középiskolai intézményrendszer számos magyar tannyelvű osztály elsorvadását vonta maga után. Más velejárója a szocialista oktatáspolitikának az ipari líceumok számának mesterségesfelduzzasztása volt.

Az 1990-91-es tanévtõl változás állott be a megye tanügyi intézményeinek szerkezetében, a tanítási nyelv megoszlása a nemzetiségi összetételt is figyelembe véve.
Sepsiszentgyörgy kistérségének 81 óvodájában, 38 elemi iskolájában, 41 nyolcosztályos iskolájában, 11 elméleti, ipari középiskolájában, illetve iskolaközpontjában 22 182 gyermeket nevelnek és tanulót oktatnak. A problémás családokból jövõ gyermekek oktatása gyermekotthonban történik, a szellemi és testi fogyatékosok a sepsiszentgyörgyi és oltszemi kisegítõ iskolákban részesülnek oktatásban.

Térségünk különbözõ szintű tanintézeteiben 2065 pedagógus dolgozik. Sajnos, itt is igen nagy a szakképzetlen tanerõk száma. Azt a hiányt, ami az I–VIII. osztályos iskolákat illeti, a Bod Péter Tanítóképzõ Kollégium igyekszik pótolni. A középiskolákból évente 85-90 érettségizett tanuló jut be a felsõoktatásba a kolozsvári, bukaresti, brassói, de a jászvárosi, temesvári egyetemekre és fõiskolákra is.

Sepsiszentgyörgyön közoktatás terén 6 szakképzõ iskolaközpont (szakközépiskola és szakképzõ iskola), 3 elméleti líceum (gimnázium) egy egészségügyi asszisztensképzõ van. Az iskolaközpontok műszaki (gépészet, villamosság, számítástechnológia), textilipari, építõipari,

kereskedelmi és idegenforgalmi szakképzést nyújtanak. A tavaly alakult a Leonardo szakképzõ
központ.

Felsõfokú intézményekként a kolozsvári székhelyű Babes-Bolyai TE fõiskoláinak menedzserképzõ és közigazgatási hivatalnokképzõ tagozatai működnek, az évfolyamok létszáma 135, 105 és 87, a Gábor Dénes Műszaki Fõiskola működtet távoktatási tagozatot, valamint román nyelvű Tanítóképzõ Fõiskola is működik a városban.

A felnõttképzésre is több vállalkozás indított programokat, azoknak van államilag is elismert státusuk, amelyek elnyerik a munkaügyi minisztérium tanfolyam finanszírozását. Az, hogy ez egybeesik a piaci igényekkel és szakmailag is elfogadható képzést nyújt, inkább a véletlen játékának eredménye. Fejlesztéskor ezeken a parciális érdekeken is csorbítani fog a szelektív fejlesztés alkalmazása.

Kapcsolódó oldalak:


 

 

| Főoldal | impresszum | design & hosting: DIGITAL STUDIO | Copyright (C) |