A Lajtha László Alapítvány független és politikamentes intézményként jött létre Sepsiszentgyörgyön 1992 júliusában, azzal a jól meghatározott céllal, hogy a hagyományos népzene- és néptánc-mozgalmat támogassa. Kilenc éves működése alatt az Alapítványnak sikerült e célnak megfelelően, hasznosan működnie, alkalomszerű programjai mellett pedig két, éves rendszerességgel megszervezett, nagy sikerrel működő rendezvényt tudhat magáénak.

A XIV. Népzene és Néptánc Találkozó az erdélyi népi kultúra egyik végvárának szerepét tölti be. Szerepe kettős: egyrészt felbecsülhetetlen értékű folklóranyag gyűjtésére nyújt lehetőséget amatőr és hivatásos gyűjtőknek egyaránt, megörökítve s egyszersmind életben tartva a tánc és zeneanyagok átadását különböző nemzedékék között. Találkozások alkalmát biztosítja szakemberek, adatközlők és egyszerű emberek között, ezáltal mintegy a népi kultúra követének szerepét tölti be, programjai által megismertetve, megszerettetve hagyományos népi műveltségünket, folklórkincseinket Sepsiszentgyörgy polgáraival és vendégeivel. Mindenki számára nyitott programjai révén a találkozó elsősorban a város polgáraihoz szól, de számos meghívottja, vendége által a kapcsolatteremtésnek is kedvez.

A találkozó gyereknek szóló rendezvényei nevelő szerepet töltenek be, ráadásul a kicsik úgy sajátíthatják el a kultúránkra jellemző, az identitásunkat meghatározó népi kultúra elemeit, alapjait, hogy annak egy pillanata sem teher számukra, hiszen játszva ismerkednek népünk szellemi, tárgyi értékeivel.

A komandói cigány folklórtábor azzal a céllal született, hogy megismertesse az érdeklődőket a cigányság kultúrájával, bepillantást nyújtson különös, anakronisztikus életmódjukba, hétköznapjaiba.

Közismert tény, hagy a cigányfolklór nem csak saját vonásait őrizte meg, hanem a környező népek, azok által már rég elfeledett szokásait, hitvilágát, zenéjét, táncait. Így tehát a cigányfolklórral ismerkedőknek kettős lehetőség kínálkozik. Sajátos világuk, gondolkodásmódjuk megismerése, a zenéjükkel való találkozás, dalaik és táncaik megtanulása jobb megértéshez, egy új látószöghöz vezet, amely az első lépés egymás kölcsönös elfogadásának útján.

Az egy hetes tábor alatt a résztvevők a cigány etnikumról szóló előadásokat hallgatnak, tanulhatnak dalaikból, táncaikból, és ami fontos: együtt élnek a meghívott cigány előadókkal (táncosok, zenészek) a tábor területén, esténként a tábortűz mellett beszélgetnek, táncolnak.