Európa textilművességének fontos elemeiként tartja számon a szakirodalom a magyar - és ezen belül az erdélyi - úrihímzéseket. Ez a hímzéstípus többnyire főúri házaknál készült, értékes selyem- és fémszálakkal, az európai hímzőművészetben használt gazdag öltéstechnikával. A magyarság olyannyira híres volt e hímzéseiről, hogy egész Európa területéről is vannak adataink, miszerint magyar mesterek tanították e változatos öltéseket. Bár Erdélyben is ismert és elterjedt volt e kézimunkafajta, sajnos kisebb mennyiség őrződött meg napjainkig. A Székely Nemzeti Múzeum épp ennek ismeretében indított pályázatot a gyűjteményében lévő híres úrihímzései megmentésére.
A budapesti Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a múzeumnak az egyik leghíresebb úrihímzését sikerült restauráltatnia a szebeni Brukenthal Nemzeti Múzeum Restaurátor Laboratóriumában Simona Stănculescuval, a romániai restaurátorkamara régi hímzésekre szakosodott restaurátor szakértőjével. A restaurálás folyamatában intézményünk frissen végzett szakembere, Lázár Prezsmer Kinga is inaskodott, ezáltal is szakképzést nyerve a további restaurátori munkájához.
A 17. századi hímzés Szilágyságból került a Székely Nemzeti Múzeumba még 1886-ban. Erdély leghíresebb hímzőműhelyeinek valamelyikében készült, motívumai és hímzéstechnikája révén a Lorántffy Zsuzsánna hímzőiskolájának hatásait mutatja. A hímzés - a restaurálási folyamatok ismertetésével együtt - 2012. november 20-tól múzeumunkban kiállításra kerül.
A pályázat nem pusztán ennek az egy hímzésnek a restaurálására irányult. A múzeum textilgyűjteményében a hímzések szakszerű tárolásához szükséges agrofátyol fóliába került az összes úrihímzés, és elindult a teljes textilgyűjtemény átcsomagolása. (közlemény)