A Székely Akadémia programsorozatban Ablonczy Balázs történész, a budapesti ELTE oktatója, a párizsi Magyar Intézet igazgatója tart előadást A visszatért Erdély, 1940-1944 címmel, 2012. május 31-én, csütörtökön 19 órától könyvtárunk Gábor Áron termében.
Az előadót bemutatja Kádár Gyula sepsiszentgyörgyi történész, a Történelmi Magazin szerkesztője és kiadója.
A Magyarországhoz 1940. augusztus 30-án a második bécsi döntéssel visszacsatolt Észak-Erdély a magyar fennhatóság ötven hónapja alatt nagyszabású kísérlet színtere volt: a budapesti kormányzat a kor mércéjével mérve is jelentős összegeket fordított arra, hogy a területet modernizálja és bekapcsolja a magyar állam rendes vérkeringésébe. Utak, vasutak, hidak épültek, egyetemet állítottak fel Kolozsváron, fejlesztették a turizmust, a mezőgazdaságot és az ipart, megpróbálták villamosítani Székelyföldet. A nagy kísérlet másik célja az volt, hogy újból egységes magyar nemzeti térré tegye Erdélyt, ahol a magyar kultúra és nyelv hegemón szerephez jut. Bár ezek a törekvések kudarcot vallottak, hagyatékuk ma is jelentős az erdélyi magyar gondolkodásban. Mi ez a hagyaték, hogyan nézett ki az idevágó négy év politikája, milyen lépések történtek?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ az előadó, akinek 2011-ben jelent meg könyve ebben a témában. (Ez és más Ablonczy-munkák az előadás helyszínén korlátozott számban megvásárolhatók lesznek.)
A rendezvény támogatói Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatala és Magyarország Kulturális Központja (Sepsiszentgyörgy).