2015. október 10., Sepsiszentgyörgy
A Kovászna Megyei Művelődési Központ és a Kovászna Megye Tanácsa Hagyományos székelyföldi népi mesterségek – revitalizálás, digitalizálás és népszerűsítés által nyertes pályázatának kiemelt rendezvénye a Népi mesterségek napja.
Az eseményre 2015. október 10-én, szombaton kerül sor Sepsiszentgyörgyön, a Gróf Mikó Imre utcában felállított nagy fehér sátorban.
A programban szerepel 12 mesterségbemutató, három nyelvű tematikus kiállítás, a hagyományos szíjgyártáshoz szükséges eszközök kiállítása és a projekt kapcsán eddig elkészült dokumentumfilmek bemutatója.
Program:
11.00 – 12.00 Gyermektáncház – István Ildikó és a Folker Együttes (helyszín: Bodok szálló előtti parkoló)
11.00 – 17.00 Népi mesterségek kiállítása (helyszín: Bodok szálló előtti parkoló)
11.00 – 17.00 Veres Antal szíjgyártó tárgyi kiállítása (helyszín: Bodok szálló előtti parkoló)
11.00 – 17.00 Mesterségbemutatók: szövés és népviseletvarrás (Erdőfüle), csizmadia (Sepsiszentgyörgy), szűcs (Cófalva), kosárfonó (Bölönpataka), forgácskalap-készítő (Csomakőrös), kerekes (Zabola), kerámia (Sepsikőröspatak), mézeskalácsos (Kézdivásárhely), csempekályha-készítő (Sepsikőröspatak), nyeregkészítő és szíjgyártó (Sepsiszentkirály), kádár (Haraly), fafaragó (Sepsiszentgyörgy).
11.00 – 17.00 Gyermekfoglalkozások a Guzsalyas Alapítvánnyal (helyszín: Bodok szálló előtti parkoló)
11.00 – 17.00 Dokumentumfilmek vetítése (helyszín: Új Stúdió terme)
A film készítői: Simon József (operatőr), Kinda István (néprajzkutató).
Pásztorkodás–hagyományos sajtkészítés Zabolán (17 perc),
Méhészet–hagyományos családi méhészkedés Kálnokon (14 perc),
Mézeskalácsosság-hagyományos mézeskalács-készítés Kézdivásárhelyen (14 perc).
A Hagyományos székelyföldi népi mesterségek – revitalizálás, digitalizálás és népszerűsítés által című projekt célja a Székelyföld területén élő nemzetiségek kulturális identitásának megerősítése és a közösségfejlesztés, a hagyományos székelyföldi népi mesterségek revitalizása, digitalizálása és népszerűsítése által.
A 13 hónapon át zajló projekt összértéke 301.792 RON, amelyet Izland, Liechtenstein, és Norvégia pályázati alapjából finanszíroznak.
A projekttel kapcsolatos információk, a mesterségek adatbázisa, a filmtár, az interaktív térkép és egyéb anyagok megtalálhatóak lesznek a www.folktrades.ro és a www.mestersegek.ro honlapon, amely folyamatosan bővül a projekt befejezéséig. A honlap adatbázisának végleges változata 2016. április 24-től lesz elérhető!
Fotó: Toró Attila