1972 június 5-től 16-ig tartották Stockholmban az ENSZ első, „Ember és bioszféra” címet viselő környezetvédelmi világkonferenciáját. A világszervezet közgyűlése a konferencia javaslatára még abban az évben határozatában nemzetközi környezetvédelmi világnappá nyilvánította a tanácskozás kezdőnapját, június 5-ét.
Az elfogadott Nyilatkozat az irányelvekről című okmányban szerepel: „Az embernek alapvetően joga van a szabadsághoz, egyenlőséghez és a megfelelő életfeltételekhez olyan minőségű környezetben, amely emberhez méltó és egészséges életre ad lehetőséget.”
Az áprilisi Föld Napja és a június 5-ei Környezetvédelmi Világnap között kialakult egyfajta munkamegosztás. Az előbbin elsősorban a természetvédelemre koncentrálnak, és fő szervezői inkább társadalmi szervezetek, az utóbbin a környezetvédelem a fő téma, és szervezésében inkább a kormányzati intézmények vesznek részt. A két tábor kölcsönösen segíti egymást.
Céljaik közt szerepelt:
- az energiatakarékosság,
- a helyi erőforrások minél szélesebb körű felhasználása;
- a megújuló természeti források hasznosítása;
- a szemét- és hulladékképződés csökkentése;
- a környezetszennyezés megelőzése.
A világnap központi rendezvényeit minden évben más országban és témában tartják. A 2016-os év Környezetvédelmi Világnap ünnepségek házigazdája Angola, mely igyekszik helyreállítani a több mint negyedszázados polgárháború okozta környezeti károkat, lépéseket tesz a területén található elefánt csordák és Afrika biológiai sokféleségben gazdag élővilágának megőrzésére, valamint a környezet védelmére. (http://www.wed2016.com/content/angola-2016)
(forrás: wikipedia, jelesnapok, saulihalo.hu, www.wed2016.com/content/angola-2016)