Sepsiszentgyörgy | fotó: Toró Attila

A3 csaladinap plakat2016. július 2. | Főtér

A városi gyermeknapok sikerének lelkesítő ereje, a programok népszerűsége szülte a Családi Nap sorozatának ötletét - mondják a szervezők, akik szombaton, július 2-án egész napos rendezvényt kínálnak a Főtéren. Az elképzelés szerint, azok a szervezetek és egyesületek rendeznek programokat, akik az elmúlt években a gyermeknap lebonyolításában is részt vettek. A nyár során olyan foglalkozásokra hívnak, ahol gyermek és felnőtt együtt alkothat, játszhat és fedezhet fel újdonságokat.
Az első alkalommal Demeter Éva múzeumpedagógus szervezésében zajlanak a tevékenységek, aki 11 és 13 óra, illetve délután 16 és 18 óra között a Főtér szökőkút melletti füves részére várja a 3 és 12 év közötti gyermekeket.  A nap a japán kamishibai köré formálódik: olyan papírszínházi meséket láthatunk, melyek a színekkel és formákkal való játékra ösztönöznek. Lesz szivárvány és tengerfestés. A családi nap eső estén vasárnap lesz megrendezve.

Akinek már mondtak mesét képeskönyvből, vagy húzogattak előtte ide-oda mozgó papíralakokat, és színes árkon-bokrok és tengereken át tartottak a varázslatok, az tudja milyen a papírszínház. Kemény lapjait felállítva, az egész családnak el lehet mutogatni a királylány három aranyalmáját, eltáncolni a cipőket, vagy szépen fel lehet sorakoztatni papíralakokból az egész lapáthoz ragadt falunépet. A japán kamishibai szó pedig szószerinti fordítás szerint színházi játékot jelent papírból. A papírszínház magyar elődje az úgynevezett képmutogató volt. E régi előadóformát, a vásárosok mutatványosainak egyik egyszerű és sűrített műfaját, újra fel lehet fedezni több gyermekszínház és bábszínház kínálatában. Itthon is üdvözletes a kezdeményezés, hiszen a szakértők szerint a kamishibai legfontosabb sajátossága, hogy képes a gyermekek figyelmét teljesen fókuszálni.  „A mai gyermek számára sem ismeretlen a papírszínház fogalma, a mesélő szerepe sem lett más, mint évszázadokkal ezelőtt. A kamishibai egy közös, kollektív élmény tud lenni, a szórakoztatásra és tanításra, a közösségformálásra és megtartásra, a közösségi értékek közvetítésére is alkalmas a módszer, illetve  bizonyos szituációk feloldása is megtörténik a játék által és közben, és nem utolsó sorban az irodalom és mítoszok irányába való nyitásra is hozzásegít.” – véli Demeter Éva foglalkozásvezető.  A képes Családi napon olyan papírszínház meséket mutatnak be a gyermekeknek, amelyek a színekkel és formákkal való játékra ösztönöznek. Az interaktív papírszínház előadások alatt képzeletben a sarkvidékre,  a tenger mélyére utaznak, sétájára kísérnek egy szemüveges kislányt, és egy sárkányt is meglátogatnak, akitől a varázskelmét lopták el –  fejtette ki a részleteket a foglalkozásvezető. A közös alkotásokban  kipróbálhatóak olyan eljárások, amelyekkel különböző pontokat lehet formálni: ujjfestés, lábbal való festés vagy fröcskölés. Délután csodapalástot díszíthetnek a gyermekek, majd az elrejtett kincsek megkeresése következik.

 Az első Családi Napon, július 2-án, szombaton 11 órától, négy mese szól a gyermekeknek a japán kamishibai technikája által, de az interaktív papírszínház az egész család számára képzőművészeti élmény lehet.

Kapcsolódó cikk: A kultúra júliusban is összehangol – négy rendezvénnyel indul a júliusi kulturális kínálat a Főtéren

0
0
0
s2smodern
Kövess minket:

sepsiszentgyorgy info

© 2002 – 2022 sepsiszentgyorgy.info
Minden jog fenntartva!

 

Impresszum | Adatvédelem | Kapcsolat

 

Webdesign, webfejlesztés, karbantartás:
DIGITAL STUDIO

 

A sepsiszentgyorgy.info weboldal legjobb működése érdekében cookie-kat használunk. A weboldal látogatásával és használatával beleegyezik, hogy cookie-kat helyezzünk el számítógépén.