2017. február 16. | Helyszín: Székely Nemzeti Múzeum
Február 16-án, csütörtökön 18 órától a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében bemutatják Bordás Beáta művészettörténész Erdélyi kastélyépítészet a historizmus korában (1840–1914) című kötetét. A könyvbemutató házigazdája Tóth-Bartos András történész. A kötet a helyszínen 20%-os kedvezménnyel vásárolható meg.
A több éves kutatás szintézisét képező könyv a dualizmus-kori három középső erdélyi vármegye (Kolozs, Torda-Aranyos és Alsó-Fehér) azon kastélyait mutatja be, amelyek 1840 és 1914 között épültek, vagy amelyeket jelentősen átalakítottak ebben az időszakban – egyaránt tárgyalva a még létező, valamint a mára elpusztult, de a korabeli viszonylatban jelentős épületeket is. E kastélyok együttes vizsgálata korábban nem történt meg.
A kötetben a szerző ismerteti a kastélyok építéstörténetét, a megrendelők és az építészek személyét, elvégzi az épületek stilisztikai leírását, ugyanakkor a kastélyok egykori berendezését és a parkok kialakítását is tárgyalja, illetve párhuzamba állítja őket számos más erdélyi példával, úgy mint az árkosi Szentkereszty- vagy a zabolai Mikes-kastélyokkal.
A könyv az újszerű megállapítások miatt jelentős, melyek több esetben felülírják vagy árnyalják eddigi ismereteinket,mindezt olvasmányosan és gazdagon illusztrálva tárja elénk a szerző a szélesebb közönség számára is élvezhető módon.