01 sepsiszentgyorgy info

Április 22. Csütörtök 20.30 óra
ST. GEORGE QUINTET
(Sepsiszentgyörgy)

A zenakar tagjai: Tasi Nóra – ének, Könczey Jenő – billentyű, Éltes Áron – szaxofon, Gyergyai Szabolcs – basszusgitár, Kertész János – dobok., Meghívott: Szilágyi Nóra – ének

 st_george_quintet_01.jpg  st_george_quintet_01.jpg  st_george_quintet_01.jpg
 st_george_quintet_01.jpg   

 

KOVÁCS LINDA QUARTET
(Budapest)

A zenekar tagjai: Kovács Linda - ének, Fenyvesi Márton - gitár, Hock Ernő - nagybőgő, Sárvári Kovács Zsolt - dobok.

 kovacs_linda_quartet_01.jpg  kovacs_linda_quartet_01.jpg  kovacs_linda_quartet_01.jpg
 kovacs_linda_quartet_01.jpg  kovacs_linda_quartet_01.jpg  kovacs_linda_quartet_01.jpg

 

LUCIAN NAGY SEXTET
(Temesvár – Marosvásárhely)

A zenekar tagjai: Maria Chioran – ének, Lucian Nagy – szaxofon, Toni Kühn – billentyű, Alex Man – gitár, Sánta Csaba – basszusgitár, Radu Pieloiu – dobok.

 Lucian_Nagy-Sextet_01.jpg  Lucian_Nagy-Sextet_01.jpg  Lucian_Nagy-Sextet_01.jpg
 Lucian_Nagy-Sextet_01.jpg  Lucian_Nagy-Sextet_01.jpg  

Fotó: Toró Attila

2010. április 22. –  Székely Nemzeti Múzeum, Bartók terem

Megújulva tért haza 2010. április 22-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum legnagyobb értéke, az Apor-kódex. Április 22-én 17 órakor a múzeum Bartók Termében Vargha Mihály, az intézmény igazgatója ünnepélyes keretek között átvette a kódexet Boka Lászlótól, a budapesti Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatójától.

 apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg
 apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg
 apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg
 apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg
 apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg  apor_kodex_01.jpg

Fotó: Toró Attila

Az öt évszázados Apor-kódex egyebek mellett a negyedik magyar irodalmi műnek tekinthető Huszita Biblia zsoltárait tartalmazza. A kéziratot a századok során ért károsodásokat restaurátora sorolja: A kitépett lapok hiánya miatt a könyvtest összeesett, a kódex lapjait többször károsította víz, a beázott lapokon penészgombák telepedtek meg, valószínűleg ezek okozták a tinták kötőanyagainak bomlását is, ez pedig az írás elhalványodásához, a tinták porlásához vezetett. A legjelentősebb pusztítást a tintamarás okozta, vélhetően azért, mert a tinta keverése során az összetevők arányát rosszul választották meg, esetleg pontatlanul követték a receptet. A károsodás során először barna udvar jelent meg az írás körül, majd a betűk vonala és kötései mentén a papír eltört, szétnyílt, ezt követően az írásból betűk, sorok estek ki.

A kódex restaurálását a Romániai Országos Könyvtárral való partnerség tette lehetővé, és az Országos Széchényi Könyvtár Restauráló és Kötészeti Osztálya végezte el: Érdi Marianne osztályvezető, valamint Tóth Zsuzsanna restaurátor művész több hónapos, Sepsiszentgyörgyön is végzett munkáját dicséri. Mindezt a 2009-ben tartott Magyar Nyelv Éve programsorozat keretében és költségvetéséből támogatta a budapesti Balassi Intézet, a munkálatok költségei 1,78 millió forintra rúgtak.

A kódexet 1877-ben adományozta a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumnak báró Apor Zsuzsánna. Szövegét először 1881-ben közölték, majd 1942-ben hasonmás kiadása is elkészült Budapesten. A kódex ott vészelte át a második világháborút, és csak az ötvenes években került vissza Sepsiszentgyörgyre.

A mostani hazatérés rangját és ünnepélyességét Boka László tudományos igazgató és Tóth Zsuzsanna restaurátor művész, valamint Egyed Emese, Gábor Csilla és Korondi Ágnes, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Tanszékének tanárai emelik előadásaikkal. (Közlemény)

 

MT_2_plakat_webA MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
tisztelettel meghívja Önt

BARTUSZ György és Radoslava MACEJOVÁ felvidéki (Szlovákia) képzőművészek

MESTER és TANÍTVÁNYA2
című kiállításának megnyitójára,

2010. április 23-án, pénteken, 18:30 órára

Csütörtök – április 22.

9:00 – IV. Gyerekszínjátszó Találkozó / Váradi József Általános Iskola

10:00 – Bábszínház: Benedek Elek: Sómese – Tamási Áron Színház, Cimborák Bábtagozat / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

12:00 – Bábszínház: Grimm testvérek: Jancsi és Juliska – Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Temesvár) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

13:00 – Bábszínház: Benedek Elek: Sómese – Tamási Áron Színház, Cimborák Bábtagozat / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

14:00 – Bábszínház: Grimm testvérek: Jancsi és Juliska –Csiky Gergely Állami Magyar Színház (Temesvár) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

11:00 – Szent György ExpoMegnyitó / Sportcsarnok

17:00 – A sepsiszentgyörgyi aranylakodalmasok felköszöntése / Házasságkötő terem

18:00 – Színház: Fizetek, főúr - Tranzit Színház (Budapest), rendező-művészeti vezető: Kátai István / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

18:00 – Színház: Robert Thomas: Szegény Dániel – Visky Árpád Színjátszó Társulat / Kónya Ádám Művelődési Ház

18:00 – Az Apor-kódex hazajött! - nemesmásolat-kiállítás és konferencia / Székely Nemzeti Múzeum, Bartók terem

18:00 – Színház: William Shakespeare: Hamlet – M Studio, rendező: Uray Péter / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

20:00 – Színház: Fizetek, főúr - Tranzit Színház (Budapest), rendező-művészeti vezető: Kátai István / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

20:30 – Jazz kocsma: St. George Quintet / Di Stefano bár

22:00 – Jazz kocsma: Kovács Linda Quartet (Budapest) / Di Stefano bár

23:30 – Jazz kocsma: Lucian Nagy Sextet (Temesvár – Marosvásárhely)/ Di Stefano bár

2010. április 21. – Tamási Áron Színház, Kamaraterem

 cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg  cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg  cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg
 cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg  cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg  cseh_tamas_emlekkoncert_01.jpg

Fotó: Toró Attila

2010. április 21. – Tamási Áron Színház, Kamaraterem

 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg
 orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg  orban_ferenc_01.jpg

Fotó: Toró Attila

Szerda – április 21.

9:30 – Bábszínház: Fazakas Mihály: Ludas Matyi – Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház (Marosvásárhely) / Szakszervezetek Művelődési Háza

10:00 – Bábszínház: J. Lawson: Eljöhetnél hozzám! – PUCK Bábszínház (Kolozsvár) / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

10:30 – Irodalmi előadás: A reneszánsz (világ)irodalmának hatása a magyar és román kultúrára – Shakespeare Alapítvány és a BBTE Sepsiszentgyörgyre kihelyezett Gazdaságtan tagozata / új egyetemi campus

11:00 – Bábszínház: Fazakas Mihály: Ludas Matyi – Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház (Marosvásárhely) / Szakszervezetek Művelődési Háza

11:45 – Vetélkedő: Megéri! – általános műveltségfejlesztő vetélkedő – Shakespeare Alapítvány és a BBTE Sepsiszentgyörgyre kihelyezett Gazdaságtan tagozata / új egyetemi campus

12:00 – Bábszínház: J. Lawson: Eljöhetnél hozzám! – PUCK Bábszínház (Kolozsvár) / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

13:00 – Lemezbemutató gyermekkoncert: Kerekecske esztendőcske – Orbán Ferenc/ Tamási Áron Színház, Kamaraterem

17:00 – Koncert: Cseh Tamás emlékkoncert / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

17:00 Kiállításmegnyitó: Népi használati tárgyak az Árkosi Tájmúzeum anyagából (Bálinth Zoltán gyűjtése) / a Lábasház előtt

18:00 – Színház: Visky András: Visszaszületés – Kolozsvári Állami Magyar Színház / Tamási Áron Színház, Nagyterem

18:00 – Kiállításmegnyitó: Absztrakt. Egy pillanat története – Alina Bîrlă fotókiállítása / Di Stefano bár

19:00 – Koncert: Rockquiem – Rock mise - Snaps Vocal Band / Evangélikus templom

20:30 – Jazz kocsma: Session Jazz Band / Di Stefano bár

21:00 – Bábszínház: Ágai Ágnes: Önarckép fintorokkal – Tamási Áron Színház, Cimborák Bábtagozat / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

21:00 – Színház: Visky András: Visszaszületés – Kolozsvári Állami Magyar Színház / Tamási Áron Színház, Nagyterem

22:00 – Jazz kocsma: Bíró Eszter-Födő Sándor duó (Budapest) / Di Stefano bár

2010. április 20. –  Szakszervezetek Művelődési Háza

 cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg
 cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg
 cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg
 cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg
 cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg  cserhati_emlekkoncert_01.jpg

Fotó: Toró Attila

2010. április 20. - Lábas Ház

 adam_gyula_01.jpg  adam_gyula_01.jpg  adam_gyula_01.jpg
 adam_gyula_01.jpg  adam_gyula_01.jpg  adam_gyula_01.jpg

Fotó: Toró Attila

meghivo_hu1Megújulva tér haza 2010. április 22-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum legnagyobb értéke, az Apor-kódex. Április 22-én 17 órakor a múzeum Bartók Termében Vargha Mihály, az intézmény igazgatója ünnepélyes keretek között veszi át a kódexet Boka Lászlótól, a budapesti Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatójától.

 

 

 

magma_001A sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
RÓNAI Péter (Pozsony) és FARKAS Roland (Komárom) felvidéki képzőművészek
MESTER és TANÍTVÁNYA1
című kiállításának zárónapján, 2010. április 20-án
, kedden, hosszabított nyitvatartással este 10 óráig várja a látogatókat.

2010. április 19. – Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg
 nemez_01.jpg  nemez_01.jpg  nemez_01.jpg

Fotó: Toró Attila

 

Nem ez?

Akkor mi? Identitás, újratanulás és értelmezés a forrás bekötőútjaitól a világsztrádáig. Mi meg csak kutatjuk a megmaradás lehetőségeit, miközben saját kultúránkról vajh mi keveset tudunk.

Pedig a zene mindennél erősebb kommunikációs nyelv, nem ismer verbális akadályokat, váratlan lep meg minket, hogy aztán elvarázsolja a lélek durva zegzugait. Hiszen hegedűk sírnak a bőrzeke alatt, ahány lakója is a planétának.

Ezzel van (lenne) mit keresnünk a globalizációs téridőben.

Adva van hát valami egyedülálló és íme, öt megszállott, hogy a maga felfogásában fordítsa azt. Nekünk, mindannyiunknak. Itt az idő figyelni!

Novák Péter

Kedd – április 20.

10:00 – Bábszínház: Dió Zoltán: Magelona históriája– az Árkádia Ifjúsági és Gyermekszínház Lilliput Társulata (Nagyvárad) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

11:00 – Bábszínház: Mesemorzsák – Tamacisza Társulat (Marosvásárhely) / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

12:00 – Bábszínház: Dió Zoltán:Magelona históriája – Árkádia Ifjúsági és Gyermekszínház, Lilliput Társulat (Nagyvárad) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

13:00 – Bábszínház: Mesemorzsák –Tamacisza Társulat (Marosvásárhely) / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

17:00 – Bábszínház: Kukucs! – Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Színház és televízió kar III. éves színészhallgatói / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

17:00 – Színház: A pincér dalai – Szabó Tibor és zenekara (Weöres Sándor Színház - Szombathely) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

17:00 Színház: Manej - Andrei Mureşanu Színház / a Tamási Áron Színház előcsarnoka

17:00 – Kiállításmegnyitó: Ezer Székely Leány Napja képekben– Ádám Gyula fotókiállítása / Lábasház

17:00 – Kiállításmegnyitó: Gyárfás Jenő Amatőr Képzőművészek Szövetségének tárlata / Kónya Ádám Művelődési Ház

17:00 – Színház: 20/20 – Yorick Stúdió (Marosvásárhely), szervezők: Bod Péter Megyei Könyvtár, Kovászna Megyei Művelődési Központ, Árkosi Művelődési Központ / Bod Péter Megyei Könyvtár, Gábor Áron terem

18:00 – Színház: Robert Thomas: Szegény Dániel – Visky Árpád Színjátszó Társulat / Kónya Ádám Művelődési Ház

18:30 – Bemutató: Sárkányölő (táncjáték) - Háromszék Táncegyüttes, rendező: Ivácson László / Szakszervezetek Művelődési Háza

19:30 – Bábszínház: Ibusár – felnőtt előadás, Griff Bábszínház (Zalaegerszeg) / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

20:00 – Színház: 20/20 – Yorick Stúdió (Marosvásárhely), szervezők: Bod Péter Megyei Könyvtár, Kovászna Megyei Művelődési Központ, Árkosi Művelődési Központ / Bod Péter Megyei Könyvtár, Gábor Áron terem

20:00 – Színház: Márai Sándor: Eszter hagyatéka – Katona József Színház (Kecskemét) / Tamási Áron Színház, Nagyterem

21:00 – Koncert: Cserháti Zsuzsa emlékkoncert / Szakszervezetek Művelődési Háza

2010. április 19. - Míves Ház

 gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg
 gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg
 gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg  gothard_veronika_01.jpg

Fotó: Toró Attila

Kiállításmegnyitó: Multimédiás várostörténeti kiállítás
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának szervezésében

 varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg
 varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg
 varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg
 varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg
 varostorteneti_01.jpg  varostorteneti_01.jpg  

Fotó: Toró Attila

Városnapi könyvtér:
(2010. április 24-én, szombaton, 10–15 óra között, a HÁRIT ifjúsági sátorban)

szgy-bluesÁprilis 21.- 23. Szent György Napok 2010– JazzKlub / Helyszín: Old Man's Pub
Szervező: MUKKK Kulturális és Ifjúsági Egyesület

szgy-jazzÁprilis 21.- 23. Szent György Napok 2010– JazzKlub / Helyszín: Park Vendéglő, Di Stafano terem
Szervezők:
MUKKK Kulturális és Ifjúsági Egyesület és Kónya Ádám Művelődési Ház

Hétfő – április 19.

10:00 – Bábszínház: Lőrincz Zsuzsa: Badzika – Griff Bábszínház (Zalaegerszeg) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

11:00 – Bábszínház: Benedek Elek: Mátyás király és a kolozsvári bíró – Keljfeljancsi Komédiás Kompánia (Kolozsvár) / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

12:00 – Bábszínház: Lőrincz Zsuzsa: Badzika – Griff Bábszínház (Zalaegerszeg) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

13:00 – Bábszínház: Benedek Elek: Mátyás király és a kolozsvári bíró – Keljfeljancsi Komédiás Kompánia (Kolozsvár) / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

14:00 – Bábszínház: Orbán Ferencz: Mozsikácska – Tamási Áron Színház, Cimborák Bábtagozat Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

16:00 – Kiállításmegnyitó: Multimédiás várostörténeti kiállítás – Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának szervezésében / Lábasház

17:00 – Történelmi előadás: A sepsiszentgyörgyi ipari társulások története 1872-1926 között – Józsa Lajos / Székely Nemzeti Múzeum, Bartók terem

17:00 – Színház: A pincér dalai – Szabó Tibor és zenekara (Weöres Sándor Színház - Szombathely) / Tamási Áron Színház, Kamaraterem

18:00 – Bábszínház: Kortárs erdélyi költők: Levél helyett– Tamacisza Társulat (Marosvásárhely) / Tamási Áron Színház, Báb-stúdió

18:00 – Kiállításmegnyitó: Körülöttünk lent és fent Gothárd Veronika képzőművészeti kiállítása / Míves ház

19:00 Kórusművek: a Mikes Kelemen Főgimnázium, a Székely Mikó Kollégium diákkórusainak és a Plugor Sándor Művészeti Líceum Eufónia kórusának és Szerenád zenekarának közös koncertje / Krisztus Király katolikus templom

19:00 Színház (Bemutató): Gorkij: A nap fiai – Tamási Áron Színház, rendező: Zakariás Zalán / Tamási Áron Színház, Nagyterem

20:00 – Lemezbemutató koncert: Tudtam én... - nemEZ együttes / Szakszervezetek Művelődési Háza, Lajtha László Stúdióterem

22:00 – Koncert: MGT Trio (Szabó „Tibke” Tibor és zenekara) / Di Stefano bár

sepsiszentgyorgy info

© 2002 – 2018 sepsiszentgyorgy.info
Minden jog fenntartva!

 

Impresszum | Adatvédelem | Kapcsolat

 

Webdesign, webfejlesztés, karbantartás:
DIGITAL STUDIO

 

Kövess minket:

A sepsiszentgyorgy.info weboldal legjobb működése érdekében cookie-kat használunk. A weboldal látogatásával és használatával beleegyezik, hogy cookie-kat helyezzünk el számítógépén.
További információk Elfogadom Elutasítom