Sepsiszentgyörgy, 2019. jînius 28.

kesz_demenz_plakat_800.jpg2011. szeptember 22-32.

Kastélyok, udvarházak és lakóik a régi Székelyföldön konferencia keretében akadémikusok, egyetemi tanárok, tudományos munkatársak, kutatók előadásait hallgathatják meg, szeptember 22-én, csütörtökön délelött 10 órától a Székely Nemzeti Múzeum Bartók termében.

A konferencia megnyitása és a köszöntők elhangzása után, 10.35 órától előadások, délután 17 órától kiállításmegnyitó és vezetés: Az erdélyi fejedelmek székelyeknek adott címereslevelei - válogatás a Magyar Országos Levéltár okleveleiből.

Szeptember 23-án, pénteken, 9.30 órától, újabb előadásokra invitálják intézményünkbe a konferencia után érdeklődőket.

A konferencia védnökei: Prof. Egyed Ákos, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja és gr. Kálnoky Tibor

A konferencia és a kiállítás szervezői: Tüdős S. Kinga, a Román Tudományos Akadémia Nicolae Iorga Történettudományi Intézetének tiszteletbeli tagja és Oborni Teréz, MTA Történettudományi Intézet.

In memoriam Demény Lajos
„...zárom ajánló soraimat azzal a kívánsággal, hogy a nemzedékünket követő fiatal szakembergárda a székely történelem kutatásában is nálunknál messzebbre hajítsa a gerelyt..."
Dr. Demény Lajos

Program:

2011. szeptember 22.

10.35: Előadások

Levezető elnök: Egyed Ákos, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja

10.40 Violeta Barbu, Román Tudományos Akadémia Nicolae Iorga Történettudományi Intézete, Bukarest: In memoriam Demény Lajos

11.00 Kordé Zoltán, Szegedi Tudományegyetem: Néhány koraközépkori székely hadtörténeti problémáról

11.20 Oborni Teréz, MTA Történettudományi Intézet: A székelység jogi helyzete a 16. század közepén

11.40 Balogh Judit, Miskolci Egyetem: Udvarházépítés mint a székely nemesi reprezentáció eszköze a 16-17. században

12.00 Jánó Mihály, Székely Nemzeti Múzeum: Székelyföldi mecénások

Kérdések, hozzászólások – Ebédszünet

14.30 Előadások

Levezető elnök: Oborni Teréz, tudományos főmunkatárs, MTA TTI, Budapest

14.35 Egyed Ákos, MTA külső tag, Kolozsvár: A hídvégi Mikó nemzetség emlék-,krónika- és naplóírói

14.55 Gebei Sándor, Esterházy Károly Főiskola, Eger: II. Rákóczi György és székely tanácsosai

15. 15 Garda Dezső, Babeş-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár-Gyergyószentmiklós: Szárhegyi Lázár István kalandos élete (1625-1679)

Kérdések, hozzászólások – Kávészünet

17.00: Kiállítás megnyitó és vezetés

Köszöntő:
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke
Reisz T. Csaba, c. főigazgató, főosztályvezető, Magyar Országos Levéltár, Budapest

Megnyitó előadás:
Tüdős S. Kinga, Sepsiszentgyörgy: Műveltséggel, írástudással szerzett címeres nemesi oklevelek a fejedelemségkori Erdélyben

Szakmai vezetés: Tüdős S. Kinga, Oborni Teréz

2011. szeptember 23.

9.30 Előadások

Levezető elnök: Balogh Judit, egyetemi docens, Miskolci Egyetem

9.35 Csáki Árpád, Sepsiszentgyörgy: Újabb adatok gr. Kálnoky Sámuel vicekancellár életéhez

9.55 Papp Sándor, Szegedi Tudományegyetem: Újabb adatok Mikes Kelemen és a bujdosók törökországi életéhez

10.15 T. Orgona Angelika, Magyar Nemzeti Múzeum: Kornisok a Székelyföldön a 16-17 században

10.40 Kávészünet

11.00 Kiss Erika, Magyar Nemzeti Múzeum: Erdélyi tárházak. A fejedelem nemeseinek kincsei

11.20 Pásztor Emese, Iparművészeti Múzeum, Budapest: „Skárlát szőnyeg, táblás abrosz és habos szuperlát" – házöltözetek a fejedelemség kori székely nemesi otthonokban

11.40 Csoma Zsigmond, Esterházy Károly Főiskola, Eger, Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest: Uradalmi „borlogisztika" Székelyföldön a 17. században

Kérdések, hozzászólások – Ebédszünet

14.30 Előadások

Levezető elnök: Tüdős S. Kinga, a Román Tudományos Akadémia Nicolae Iorga Történettudományi Intézetének tiszteletbeli tagja

14.35 Hubert Rossel, tud. kutató, Yvonand, Svájc: Des églises fortifiées au Pays des Sicules (Vártemplomok Székelyföldön)

14.55 Benkő Elek, MTA Régészeti Intézete, Budapest: Castellum és kolostor Székelyudvarhelyen

15.15 Szabó Judit, Kézdivásárhely: Céhes élet Kézdivásárhelyen. In memoriam Incze László

15.35 Benczédi Sándor – Csáki Árpád, Sepsiszentgyörgy: Egy háromszéki „nobilitaris curia" 17. századi változásai

15.55 Vekov Károly, Kolozsvár, Babes-Bólyai Tudományegyetem: Tria genera Siculorum

16.15 gr. Kálnoky Boris: Család- és helytörténeti versenyfelhívás középiskolásoknak

Kérdések, hozzászólások

Zárszó:
Prof. Egyed Ákos,
Tüdős S. Kinga,
Vargha Mihály a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója

0
0
0
s2smodern

sepsiszentgyorgy info

© 2002 – 2019 sepsiszentgyorgy.info
Minden jog fenntartva!

Impresszum | Adatvédelem | Kapcsolat

Webdesign, webfejlesztés, karbantartás:
DIGITAL STUDIO

Kövess minket:

A sepsiszentgyorgy.info weboldal legjobb működése érdekében cookie-kat használunk. A weboldal látogatásával és használatával beleegyezik, hogy cookie-kat helyezzünk el számítógépén.
További információk Elfogadom Elutasítom