„»A holtfa az egészséges erdők leggazdagabb élőhelye« nyilatkozta Keith Kirby, az English Nature nevű angol kormányzati természetvédelmi és vidékfejlesztési hivatal erdészeti ökológiai szakértője.”
Erdőkitermelés során visszamaradt holtfa a Csomád-Bálványos közösségi jelentőségű (Natura 2000) természetvédelmi területen. – 2021. július 18. | © Toró Attila
„Az európai erdei fajok csaknem egyharmadának életben maradása az öreg fáktól és a holtfa jelenlététől függ. A holtfa élőhelyet, menedéket és táplálékforrást biztosít az odúlakó madaraknak, denevéreknek és egyéb emlősöknek. Különösen fontos a kevésbé feltűnő, de többségben lévő erdőlakók számára. Ilyenek például a rovarok – különösképpen a bogarak –, a gombák, zuzmók és mohák. A holtfa és a hozzá kötődő biológiai sokféleség kulcsszerepet játszik az erdőben zajló biológiai folyamatok fenntartásában (pl. anyag- és energiaforgalom, termőhely stabilizáció, regeneráció, szén-dioxid-megkötés), amelyek nélkülözhetetlenek az erdő fatermőképességének és környezetvédelmi szolgáltatásainak biztosításához is.” (WWF Magyarország: Holtfa – az élő erdőkért – Az öreg fák és a holtfa természetvédelmi illetve erdészeti szerepe | https://lifeinforests.eu)