Három új bemutató, nyolc különböző előadás, Népzene-és Néptánctalálkozó, vidéki kiszállások, belföldi- és külföldi turnék, táncházak gazdagították a Háromszék Táncegyüttes 2022/2023-as évadát.
Augusztus 20-24. között újra az István, a király Székelyföldi Nagyprodukció 5 előadásában működtek közre az együttes táncosai. A Sepsi Arénában összesen 13.500 néző előtt léptek színpadra.
Fotó: Toró Attila
Táncsétány
A múltidéző, korábbi előadások koreográfiáit feldolgozó produkciót két alkalommal mutatták be ebben az évadban. A nagybányai Főtér Fesztivál- Magyar Napok keretében, valamint a sepsiszentgyörgyi IV. Kürtőskalács- Édes Ízek Fesztiválján láthatta a közönség az Ivácson László által rendezett műsort.
Fotó: Kátai Jocó
Átöltözés
Az új szereposztással felújított Átöltözés c. előadással bel- és külföldi turné keretében, valamint Sepsiszentgyörgyön összesen 7 alkalommal léptek színpadra. Marosvásárhelyen, Szászrégenben, Kolozsváron, Tiszakécskén, Kézdivásárhelyen és Székelyudvarhelyen is bemutatták a produkciót, amellyel híres erdélyi bortermő vidékekre látogattak el: a Küküllők mentére, valamint Nagyenyed környékére. Az itt élő nemzetiségek (magyar, román, cigány) népi kultúráján keresztül ismertették a „szőlő életét”, a borkészítés különböző fázisait és ezen alkalmakhoz kötődő népszokásokat, mulatságokat. Mindeközben híres adatközlő személyiségek táncait, énekeit, muzsikáit elevenítették fel.
Fotó: Kátai Jocó
Világhírű Redever
Szeptembertől újra műsorra tűzték a Világhírű Redever c. gyerekeknek szóló előadásukat. Az évad során 16 alkalommal örvendeztették meg legkisebb nézőiket. Sepsiszentgyörgy mellett Székelyudvarhelyen, Nyárádszeredában, Kolozsváron – a 18. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozón – , Orosházán, Lajosmizsén és Gyimesközéplokon is találkozhattak a gyerekek Redeverrel, Gyuri királlyal, a királylányokkal, Lágyi mesterrel, Albival és Leventével.
Fotó: Kátai Jocó
Rézhúron
Rézhúron című előadásukkal Erdély legszebb tájainak folklórkincsében vándorolhattunk, tánccal, muzsikával, melynek középpontjában prímásuk hegedűjének rézhúrja állt, ez az előadás címadója is. A rézhúron játszott dallamok vezetnek el a népzene, a néptánc és a népdal nyelvén Bukovina, Székelyföld, Felső-Marosmente, Mezőség, valamint Kalotaszeg vidékeire.
Ebben az évadban összesen 8 alkalommal mutatták be folklór műsorukat, a XIII. Székelyföld Napok programsorozatában 4 vidéki településre vitték el az előadást, ezen kívül a Tordai Magyar Napok és a Kovászna Megye Tanácsának Szórványprogramja keretében Medgyesen is színpadra vitték a produkciót. Novemberben a nagyszebeni közönség előtt léptek fel a 17. ARS HUNGARICA fesztiválon, januárban pedig Gyergyóújfaluba látogattak.
Fotó: Kátai Jocó
Tragédia
Az évad első premierjére decemberben került sor. Könczei Árpád rendezésében, Madách Imre Az ember tragédiája c. drámája nyomán mutatták be a Tragédia c. táncszínházi előadásukat december 6-án a Tamási Áron Színház nagytermében. A rendező a Tragédia előadást gondolatébresztőnek szánja. A táncművészet (néptánc, kortárstánc, mozgásművészet) eszközeivel a férfi-nő kapcsolatról, az egyén és tömeg viszonyáról, a hitről, szerelemről, szabadságról, a versenyről, a falanszter létről kérdéseket tesz fel és megpróbálja a válaszokat is megkeresni.
Idei évaduk legtöbbet játszott produkcióját 20 alkalommal vitték színpadra: Sepsiszentgyörgyön kívül Baróton, Kézdivásárhelyen, Aradon, Temesváron, Csíkszeredában, Szászrégenben és Marosvásárhelyen.
Nagy megtiszteltetés volt számukra, hogy a Tragédia c. előadásukkal meghívást kaptak a REFLEX5 Nemzetközi Színházi Fesztiválra, amelynek keretében május 22-én a szakma kiválóságai előtt is bemutatkozhattak.
Fotó: Kátai Jocó
Tánckincs
Januártól szervezett előadásokkal újra színpadra vitték a Tánckincs c. diákelőadásukat Ivácson László rendezésében.
Az előadás egy friss, pörgős interaktív néprajzi gyűjtemény, amely nemcsak bemutatja a magyarság által megőrzött régebbi és újabb néptáncokat, hanem szintről-szintre haladva e táncok eredetével, a fejlődés, a változások okaival is foglalkozik.
Egy izgalmas játékra hívták a diákokat, akik okostelefonjaik segítségével kapcsolódhattak be a virtuális múzeumi sétába. 13 szervezett előadást mutattak be ebben az évadban Sepsiszentgyörgyön és Kédivásárhelyen.
Fotó: Kátai Jocó
Élni fogunk szabadon
Az évad második premierjét áprilisban tartották: az Ivácson László rendezésében készült Élni fogunk szabadon c. folklór műsor Petőfi Sándor személye és munkássága előtt tiszteleg.
A produkció Petőfi erdélyi kötődésére épül. Az előadás az alföldi tájon született költőnek a Székelyföld népeivel való kapcsolatát mutatja be, az 1848-1949-es évek hangulatának változatait, az aktuális események nyomán támadó lelkesedést, együttérzést. Petőfi a köztársasági elveit mindenhol hirdette, a forradalom tüzét állhatatosan szította. Nemzeti szellemű költeményei a magyar hazafias líra kitűnő darabjai, amelyek azt üzenik, hogy nem elég a hazát tétlenül szeretni, hanem a szabadság kivívásával újjá is kell azt teremteni.
Ebben az évadban 11 alkalommal vitték színpadra az előadást, Sepsiszentgyörgyön kívül több vidéki településen is felléptek: Gyergyóalfaluban, Csíkszentgyörgyön, Kovásznán és Kézdivásárhelyen.
Fotó: Kátai Jocó
Hazától hazáig
A 2022/2023-as évadot egy új folklór előadással zárták. Módos Máté és Módosné Almási Berta Csilla rendezésében készült a Hazától hazáig c. produkció, melynek premierjét június 16-án és 18-án tartották Sepsiszentgyörgyön.
A Hazától hazáig c. előadással a két fiatal magyarországi vendégkoreográfus a megszokottól eltérő néprajzi tájegységekre kalauzolta a nézőket. A történelmi Magyarország különböző régióinak táncait és autentikus, teljes értékű viseleteit csodálhattuk meg ebben a produkcióban. A táncos barangolás során somogyi kanásztáncot, páros ugróst, üvegest, rimóci sarkantyúst, karikázót, alföldi botolót, viski csárdást és keringőt, bukovinai kétfelé tappantóst és silladrit, nagypaládi és szeghalmi verbunkot is láthatott a közönség.
Rendhagyó folklór előadásukat 4 alkalommal mutatták be a sepsiszentgyörgyi közönségnek, június 20-án az évadot is ezzel a produkcióval zárták.
Fotó: Kátai Jocó
32. Népzene- és Néptánctalálkozó
Két év szünet után újra megrendezésre került a Népzene- és Néptánctalálkozó 2022. november 11-12. között Sepsiszentgyörgyön. A Háromszék Táncegyüttes és a Lajtha László Alapítvány közös rendezvénye tavaly a harminckettedik kiadásához érkezett.
A rendezvény fő programsorának a Sepsi Aréna adott otthont november 12-én, szombaton, ahol gazdag kínálattal vártak a szervezők minden korosztályt. Színvonalas gálaműsorok keretében néptáncosok és népzenészek több generációja lépett színpadra. Megrendezésre került a 8. Székelyföldi Legényesverseny, viseletbemutató, tánc- és énektanítás, filmvetítés, hangszersimogató, fotósarok és fotókiállítás színesítette a programot. Fergeteges koncertek, többek közt a Rendek között, vonók mögött népzenei koncert, valamint Paár Julcsi és zenekara várták az érdeklődőket. A délelőtti órákban gazdag gyermekprogrammal készültek a szervezők. 14 gyermek néptáncegyüttes és közel 400 fiatal mutatkozott be az Aréna nagyszínpadán, ezen kívül érdekes gyermekfoglalkozásokkal, kézműves vásárral és számos egyéb programmal várták a kicsiket és nagyokat.
A rendezvény kiemelt meghívottja a Duna Művészegyüttes volt, a társulat két előadással gazdagította a 32. NNT programját. November 11-én a Makovecz Imre emlékére készült Héttorony c. produkciójukat mutatták be a Tamási Áron Színházban. Másnap, november 12-én a Sepsi Arénába várták a nézőket a Szerelmünk, Kalotaszeg c. táncszínházi előadásukra.
32. Népzene- és Néptánctalálkozó emlékezetesre sikerült 800 fellépő és közel 3.000 látogató részvételével. Idén november 10-11. között várják a közönséget a rendezvény 33. kiadásával!
Fotó: Kátai Jocó
Táncházak
A Lajtha László Alapítvánnyal közösen havonta megszervezték a táncházakat Sepsiszentgyörgyön. Összesen 12 alkalommal gyűltek össze a néptánckedvelő fiatalok új táncokat tanulni és szórakozni a Folker együttes, illetve a Heveder zenekar muzsikájára.
A 2022/2023-as táncházi évadban az együttes kiváló táncosai váltakozva töltötték be a házigazda szerepét, akik lendületes, izgalmas programokkal, tánc- és népdaltanítással várták az érdeklődőket. Megrendezésre került a hagyományos karácsonyi táncház, a farsangbúcsúztató táncház, illetve a Szent György-napi táncházak is.
Művészeti tevékenységük mellett fontos kiemelni, hogy tovább zajlottak a Háromszék Táncstúdió felújítási munkálatai is. A Kovászna Megye Tanácsa által finanszírozott projekt keretében új tető- és homlokzatszigetelés kapott a Háromszék Táncegyüttes és az M Studio állandó játszóhelyeként működő épület, továbbá az épület szellőztetőrendszerének korszerűsítése is folyamatban van.
A 81 előadás után most kis pihenőre megy a Háromszék Táncegyüttes, augusztusban újra várják a nézőket!
A Háromszék Táncegyüttes színes és színvonalas tevékenységét az évad folyamán Kovászna Megye Tanácsának állandó támogatása mellett a Csoóri Sándor Alap, a Bethlen Gábor Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Alap, és Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala támogatta pályázatok révén.