2015. november 28. / Erdélyi Művészeti Központ (Olt utca 2. szám)
A sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ földszinti kiállítótermében, 2015. november 28-án, szombaton 17 órától nyílik meg Bordi András (1905-1989) festőművész kiállítása.
A kiállítást megnyitja Banner Zoltán művészettörténész.
A kiállítást rendezte: Vécsi Nagy Zoltán, művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője
Közreműködik: Szabó Réka Fruzsina a Mikes Kelemen Elméleti Líceum X. osztályos diákja
A tárlat megtekinthető: 2015. november 29. és 2016. január 3. között, keddtől péntekig, 10-től 17 óráig, szombaton és vasárnap 10-től 14 óráig.
Képjegyzék: (1) Önarckép 1930 (39x31 cm.) olaj, (2) Felhős táj d.n. akv. (28x38 cm), magántulajdon,
(3) Töprengés 1959 (100.5x70 cm), (4) A sepsiszentgyörgyi Képtárban.
A fiatalabb generációk számára emlékkiállításunk most alkalmat nyújthat Bordi András (Héderfája, 1905 – Marosvásárhely, 1989) festőművész, a marosvásárhelyi festőiskola nagy hatású tanára valamint a későbbi Művészeti Középiskola egyik megalapítója, a Marosvásárhelyi Képtár igazgatója festészetének megismerésére.
Bordi András első kimagasló sikereit akvarell portrékkal aratta.
A Francia Képzőművészek Szövetségének 1928-as tárlatán kiállított Önarcképe a szakma elismerését váltotta ki.
Az akvarellfestés Nagydíja a Magyar Képzőművészeti Társulás 1931-es Őszi Tárlatán (Műcsarnok, Budapest) is jelentős sikerének számít.
Lyka Károly a magyar művészettörténet és műkritika nagytekintélyű nesztora az Erdélyi Képzőművészek 1937-es budapesti kiállítását méltató elemzésében ezt írta: E „papíros-művészet, amely gyakran értékesebb a vászon- és olajművészetnél, átvezet minket az akvarellek szokatlanul gazdag sorozatához., s ebben különösen értékes lapokat láttunk Nagy Imre és Bordi András műhelyéből. Mind a kettő a maga szülőfalujában él meghitt emberei, meghitt hegyei-völgyei között, meg is látszik ez munkáikon… Nagy Imre a csíki élet apró jeleneteit, rejtett táj-zugait mintegy kapásból festi meg. Bordi András ugyanezt cselekszi Kisküküllőben, de stílusa egészen más: különösen nagyobb méretű fejtípusai egy elmélyedő, halk beszédű, finom változatú előadás jó példái.”
Bordi András akvarellező gyakorlatában a hetvenes évek elején irányváltás következett be. Az absztrakció irányába történt elmozdulását Banner Zoltán szavai rögzítették: „A természet, a modell, a kép tárgya egyre inkább csak indok, alibi, hogy újabb változatokban teremtse újjá az emberek és a természet viselkedéséből elvont, már-már tárgyatlan jelekké csiszolódott formaalakzatokat és színviszonylatokat.”
A kiállításon látható anyag a közel hét évtizedes alkotófolyamat szakaszainak jellegzetességeire hívja fel a figyelmet.
Az 54 alkotásból 8 a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, 5 a Maros Megyei Múzeum kölcsönzése, 4 képet műgyűjtők bocsátottak rendelkezésünkre, a többi kép a festő fiának és unokájának tulajdona.
Vécsi Nagy Zoltán
Fotó: Toró Attila