Sepsiszentgyörgy | fotó: Toró Attila

A szabadságharc mécsesei - „Női honvédek –200 éve született Bányai Júlia, az 1848-as forradalom és szabadságharc honvédszázadosa” kiállításmegnyitó és kerekasztal-beszélgetés

Időpont: 2024. április 24,11 óra
Helyszín: Sepsiszentgyörgy, Bod Péter Megyei Könyvtár háta mögötti emlékpark (kiállításmegnyitó) és Bod Péter Megyei Könyvtár díszterme (kerekasztal beszélgetés)

Szabadsagharc mecseseiA Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy kiemelt Szent György napi meghívottai: Batthyány Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnöke, és Gulyás Adrienn történész, a Károli Gáspár Református Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandája és a kiállítás szakmai anyagának összeállítója lesznek.

A kibővített és kültéri formára alakított tárlat célja, hogy emléket állítson az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharcban meghatározó szerepet betöltő magyar nők hősiességének, elévülhetetlen érdemeinek. Legyen szó akár zászlóanyákról, ápolásszervezőkről és ápolónőkről, honvédnőkről vagy épp katonafeleségekről. A kiállításon megismerhetők a forradalmi idők meghatározó női karakterei, akiknek hazafias tettei jelentős mértékben formálták Magyarország jövőjét. A számos helyszínen bemutatkozott nagysikerű tárlat sepsiszentgyörgyi állomásának apropója, Bányai Júlia honvédszázados születésének bicentenáriuma, akinek rendkívüli pályaképét is megismerhetjük.

A kiállításmegnyitót a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében kerekasztal- beszélgetés követi. Batthyány Schmidt Margittal, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnökével, valamint Gulyás Adrienn történésszel, a Károli Gáspár Református Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandájával, Szebeni Zsuzsanna a Liszt Intézet beszélget. Az eszmecsere fókuszában: gróf Batthyány Lajos és felesége, gróf Zichy Antónia pályaképe, valamint a Szeben megyei Vízaknán született Bányai Júlia honvédszázados kalandos életútja áll, Gulyás Adrienn történész legújabb kutatásai tükrében.

Szervező: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, Magyar Batthyány Alapítvány
Együttműködő partner: Bod Péter Megyei Könyvtár

TONY - „Szeressétek egymást és tiszteljétek atyátok emlékét…”gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia visszaemlékezései férje fogságáról és haláláról

Időpont: 2024. április 25, 19 óra
Helyszín: Tamási Áron Színház Kamaraterme (Vasile Goldis utca 2. szám)
Szervező: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, Magyar Batthyány Alapítvány
Együttműködő partner: Tamási Áron Színház

Karolyi Gyorgyne Zichy Karoline 8400A 31. Szent György Napok keretében a Magyar Batthyány Alapítvány és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy szervezésében bemutatjuk a TONY - „Szeressétek egymást és tiszteljétek atyátok emlékét…”gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia visszaemlékezései férje fogságáról és haláláról című irodalmi est különkiadását. A bemutató P. Magyarosi Imola, a Tamási Áron Színház színművésznőjének és Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnökének vendégszereplésével valósul meg, 2024. április 25-én, 19 órától, a Tamási Áron Színház Kamaratermében. Az előadás ingyenesen tekinthető meg, de a helyek száma korlátozott, kérjük az érdeklődőket jelezzék részvételi szándékukat az e-mail címen, vagy a 0757-382638-as telefonszámon.

A színházi előadás az 1848-as forradalom és szabadságharc hőseinek és mártírjainak, azon belül is egy példaértékű házaspárnak, Antóniának és Lajosnak kíván méltó emléket állítani. Egy visszaemlékezést tár elénk, a történelmi nőalak életútjára: gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia, - akit társaságban Tonynak hívtak-, emlékképekben meséli el az életét a nézőknek. Az élő színészi játékot zenei betétek, hangbejátszások egészítik ki. Rekonstruált hangfelvételek gazdagítják a vizuális élményt és a virtuális utazást, melyek nem csupán a történetet teszik hitelessé, de valóságosabbá varázsolják a nézők számára az eseményeket.

Az első jelenetben Tony olyan idős asszonyként lép a közönség elé, aki már visszavonult a nyilvánosság elől és gyermekei számára írja meg visszaemlékezéseit 1882. október 6-án, férje fogságáról és haláláról. Ekkor épp 66 éves, tehát 33 éve vesztette el férjét. A további jelenetekben megismerkedésük, házasságuk, a pozsonyi és a pesti társasági élet, Lajos politikai pályájának részletei, valamint a forradalom és a szabadságharc, a küzdelem, a bukás és a megtorlás, a kivégzés eseményei elevenednek meg. A kezdetben fiatal Tony fokozatosan öregszik, ahogy előrehalad a visszaemlékezésben, párhuzamosan idősödik a saját élettörténetével. Az előadás utolsó jelenete visszatér a kezdő jelenetbe így alkotván keretet a történetmesélésnek.

Gróf Batthyány Lajosné Zichy Antónia élettörténete, ez az időtlen női sors, arra hívja fel a figyelmünket, hogy sose felejtsük el: mindaz, ami vele történt, bármikor bármelyikünkkel megtörténhet! Az egyszemélyes produkció semmiképpen sem magányos, komor, depressziós hangvételű – sokkal inkább egy végtelenül erős és erkölcsös, kitartó és intelligens asszony példáját bemutatva ad erőt, hitet és bíztatást a nézőnek.

Tony számára a stabilitást a történelmi és a családi gyökerek adták; a nemzetvédő, nemzetépítő tettek, az alapvető emberi értékek szilárd képviselete, valamint a gondoskodás, a felelősségvállalás és a helytállás. A keresztény értékek úgy fonták át, ölelték körbe személyiségét és cselekedeteit, hogy alakja a mai napig példaképként ragyog a magyar történelem virtuális képtárában. A Batthyány-Zichy vérvonal halhatatlan leszármazottja ő – mindörökké!

Egy - minden szempontból – nagyszerű és bátor nő szól az ezernyolcszázas évekből a kétezres évek asszonyaihoz a színház varázslatos világának segítségével. E mélységesen női történetben híd épül a régi korok és a mai világunk között, miközben az előadás legalább annyira szól egy kiváló férfi útjáról és sok férfi tragédiájáról is.

Az előadás időtartama: 1 óra.

Produkciós vezető: Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke. A színpadi szövegváltozatot: Tollár Mónika készítette. Hang: Tordai Teri, Jászai Mari-, Érdemes-,Kiváló- és Kossuth-díjas színművésznő és Széles Tamás, színművész
Látvány- és jelmeztervező: Vesztergombi Anikó Zeneszerző: Grósz Arthur Valentin

Napfonat koncert

Időpont: 2024. április 26, 21 óra
Helyszín: Sepsiszentgyörgy, Borudvar
Szervező: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, Kónya Ádám Művelődési Ház

Napfonat - Határtalan Képzelet - fotó © Veres AnitaKülönleges zenei élményre hívja a lágy, női hangok kedvelőit a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Kónya Ádám Művelődési Ház 2024. április 26-án, a Borudvarba. A Napfonat energikus, női a cappella együttes, ütős hangszerekkel teljesedik ki. Öt szabad hang összefonódása, ami együtt valami többet alkot. Magyar és más népek kultúrájának közös zenei magjából inspirálódnak, miközben saját dalaikkal frissen reflektálnak a bennük és körülöttük zajló világra. Polifonikus egységük néha kórusra emlékeztető erővel szól, máskor egy-egy lágy egyéni hang lép előtérbe. Ötük harmóniáját elemi ritmus kíséri. Palya Bea Prima-díjas és Artisjus-díjas énekesnő röviden így jellemezte őket: ,,Gyönyörű, ég felé nyújtózó női hangok, amelyek külön-külön is egyegy teljes világ, de a hangok együtt mozognak, együtt szólnak, együtt nyújtóznak.”

Első, Szól a világ című albumukon magyar és más kultúrák népdalait dolgozzák fel polifonikus hangzásba öltöztetve, második, Harmatcseppben él a világ tematikus nagylemezükön többségében saját szövegeket, szerzeményeket találunk. 2023 decemberében megjelent adventi lemezük, az Égből, Fényből, különlegessége, hogy az énekhang ereje mellett ezúttal teret kap a hangszeres zene is: a hölgyek hangszert ragadnak, és gitárral, zongorával, citerával, fuvolával, buzukival, furulyával, kalimbával és ütőhangszerekkel kiegészülve szólaltatják meg a szebbnél szebb karácsonyi énekeket, zsoltárokat, népdalokat, spirituálékat.

A formáció rendszeres fellépője a magyar könnyűzenei és világzenei fesztiváloknak, koncerteztek már Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és adventi műsorukkal bemutatkoztak Észtországban és Finnországban is. Több alkalommal meghívott vendégei voltak Palya Beának, szerepeltek a Hangfoglaló 2020-as nyertesei között, énekeltek a 2021-es Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson Ferenc Pápa zárómiséje előtt a Hősök Terén Sena Dagaduval, felléptek a Művészetek Palotájában A népzene ünnepén, a Magyar Zene Házában, valamint a DAL 2022 döntőjébe is bekerültek a Mint a zápor c. dalukkal. Első lemezüket 2022-ben „az év hazai világ- vagy népzenei albuma vagy hangfelvétele” kategóriában Fonogram díjra jelölték. 2023-ban második nagylemezük a World Music Charts Europe világzenei toplistán 11. helyezést ért el.

Az együttes tagjai: Szalay Heni, Szarka Anita, Tóth Eszter, Tóth Orsi és Volkova Krisztina.
Napfonat - Határtalan Képzelet - fotó © Veres Anita

0
0
0
s2smodern
Kövess minket:

sepsiszentgyorgy info

© 2002 – 2022 sepsiszentgyorgy.info
Minden jog fenntartva!

 

Impresszum | Adatvédelem | Kapcsolat

 

Webdesign, webfejlesztés, karbantartás:
DIGITAL STUDIO

 

A sepsiszentgyorgy.info weboldal legjobb működése érdekében cookie-kat használunk. A weboldal látogatásával és használatával beleegyezik, hogy cookie-kat helyezzünk el számítógépén.