Sajtóközlemény - 2013. augusztus 29, Kolozsvár
Ez a hatástanulmány az európai környezetvédelmi elvek kigúnyolása, az érintett közösségek félrevezetője és a beruházás arcátlan zöldre festője.
A Schweighofer rétyi fafeldolgozó üzemének megvalósításához szükséges Területrendezési Tervre készült hatásvizsgálatot két ember végezte el négy nap alatt. Így nem csoda, hogy az érintett közösség nem tudott érdemben tájékozódni és reagálni, hiszen senki sem gondolta, hogy ilyen hamar elkészült a hatásvizsgálat. A hatástanulmányt a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal augusztus 22-én Rétyen bocsátotta közvitára. Az Európai Unió erre vonatkozó irányelve alapján kötelezően elvégezendő Stratégiai Környezeti Hatásvizsgálatra méltánytalanul kevés időt és szakmaiságot fordított a Schweighofer, amely közel sem elegendő egy ilyen méretű terv hatásainak reális és megalapozott felméréséhez. Ez a tény azt támasztja alá, hogy a beruházó minél hamarabb és bármi áron üzembe akarja helyezni a gyárat, és egyáltalán nem zavartatja magát, ha ez a környezeti hatásvizsgálat rovására megy. A Zöld Erdély Egyesület hivatalos átiratban megfogalmazta észrevételeit, kifogásait és kéréseit a hatástanulmányra vonatkozóan, és augusztus 22-én elküldte az illetékes Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatalnak.