Sepsiszentgyörgy
Konferencia helyszíne: Sepsiszentgyörgy, Vállalkozói Inkubátorház, Sajtó utca 4.sz.
Kezdési időpont: 2009. december 10.
A konferencia első állomására Sepsiszentgyörgyön kerül sor december 10-én, 9 órai kezdettel a Vállalkozói Inkubátorházban, Háromszéki turisztikai fejlesztési konferencia címen. A konferencia, struktúráját tekintve, két részre oszlik. Az első részben kerül sor a plenárisra, amelyen öt neves szakember közelíti meg Háromszék, Kovászna megye fejlődési prioritásait különböző szempontok alapján, különös tekintettel a prioritások turisztikai vonatkozásaira. Ennek értelmében az előadók beszélni fognak Kovászna megye és a Székelyföld fejlesztéséről gazdasági szempontok alapján, a képzett humán erőforrás szempontjából, a kultúra fontosságáról, mint megtartó és mozgató erő egy térségben, az információs társadalom hatásairól, az együttműködési lehetőségekről, a régiók újraértékeléséről, illetve a létezők jobb kihasználásról, valamint Kovászna megye jövőképéről 2015-ig.
***
A Pályázatok.ro-t működtető PONT fejlesztési konferenciasorozatot indít Erdélyben 2009 decemberétől. A konferenciasorozat célja megteremteni egy olyan formális keretet, amelyen belül erdélyi gondolkodók, véleményformálók és döntéshozók egy közös fórumon tehetnek megoldási javaslatokat Erdély fejlesztési problémáira, kihívásaira, kérdéseire vonatkozóan.
A romániai magyar társadalomnak régóta húzodó problémája, hogy miként határozza meg a saját fejlesztési irányvonalait úgy, hogy a többségtől ne izolálódjon el, ugyanakkor a kisebbségi jellegéből fakadó specifikumokat se veszítse el.
Románia 2007-es Európai Uniós csatlakozásával ezek a kérdések még sürgetőbbé váltak, hiszen alig 2 éve hozzáférésünk lett egy olyan pénzforráshoz, mely elméletileg csak jó ötletekre vár és máris ontja magából a finanszírozást. Nyilván, a gyakorlat rendszerint eltér az elmélettől, különösen igaz ez, ha pénzről van szó. Három év tapasztalata azonban annyit bizonyít, hogy a jól átgondolt fejlesztési ötletek szinte mindig támogatásra találnak.
Fejlesztésről azonban nemcsak elvi síkon, hanem gyakorlati példák révén, egy adott térség földrajzi, társadalmi, illetve a gazdaság ágazatainak kontextusába helyezve érdemes beszélni. Ebben a folyamatban egyaránt fontos szerepet kapnak az önkormányzatok, a vállalkozók, a civil kezdeményezők, a gondolkodók, véleményformalók, politikusok, szakemberek, mindazok, akiknek vélemenyük van és kérdéseket tesznek fel. Mondhatni, munkamegosztás elve uralkodik: mindenki azt teheti a folyamatban, amihez a legjobban ért.
Konferenciasorozatunk mottója, hogy pályázni nem cél, hanem eszköz. A PONT csapata a Palyazatok.ro portál révén nyolc éve biztosít rendszeres, megbízható informálást a romániai vállalkozások, közintézmények és civil szervezetek számára. 2009 végén nyugodt lelkiismerettel jelenthetjük ki, hogy jóformán minden fejlesztési területen adottak a forrásbevonási lehetőségek, a siker kulcsa abban rejlik, hogy mennyire valós igényt azonosító, életképes, fenntartható projektek fogalmazódnak meg, mennyire épülnek partnerségre, ahol szükséges, és milyen erejű intézményi szervezeti háttér valósítja meg ezeket.
A plenárist egy rövid állófogadás követi, majd az érdeklődők három szekcióban folytatják a szakmai munkát. A szekciók lényege, hogy szakképzett témafelvetők segítségével a háromszéki fejlesztési irányvonalak sarkalatos pontjait járják körbe az érintettek, illetve egy-egy megfogalmazott problémára vagy hiányra választ, megoldást találjanak.