December 29-én folytatódik Civil Kávénap a Tein-ben, a fiatalok kéthónapos gyűjtőakciójának keretében. Ez alkalommal vendégeink este 19 órától, Room Of The Floyd Affection zenekar, Kiss, Nagy & Veress Blues Trió, Dj. F...laClossLess. Belépő 10 lej.
A sepsiszentgyörgyi Rotary Klub szervezésében egy nem hétköznapi koncertre kerül sor, 2011. december 29-én, 19 órától a Krisztus Király Templomban.
Sam Chapman – barokk gitár
Salat-Zakariás Soma – viola da gamba
Fülöp Mária – csembaló
Agnes Waibel – ének
December 16-án Civil Kávénappal indítanak a Tein-ben a fiatalok a kéthónapos gyűjtõakcióban. Január végéig 2.000 euro-t terveznek összegyûjteni a Háromszéki Közösségi Alapítvány által indított FIKA programban, a gyűjtött összeget az OTP Bank program támogató megduplázza. Az összeget a fiatalok tervek finanszírozására fordítják
2011. december 17-18.
Idén harmadik alkalommal ad otthont a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum az Erdélyi Művészet és Örökség Egyesület által szervezett nagy sikerű karácsonyi kézműves vásárnak. A vásár időpontja december 17-18.
Adventi gyertyafény, forralt bor, mézeskalács és kézművesek portékái várják hagyományteremtő karácsonyi vásárunkon!
Helyszín: Székely Nemzeti Múzeum
Időpont: 2011.december 17-18.
Nyitva tartás: 10-18 óráig
Megnyító: december 17-én 10.30-kor
A belépés díjtalan!
2011. december 15.
Rendkívüli, karácsonyváró Varázskuckóba hívjuk 2011. december 15-én, csütörtökön 17,30 órára a kicsiket a Bod Péter Megyei Könyvtárba.
Lesz zene Márk Attila előadóművésszel, illetve ünnepi kézműveskedésen vehetnek részt a gyermekek.
2011. december 13–30.
A téli ünnepek alkalmából a Bod Péter Megyei Könyvtárban a 2011. december 13–30. periódus a Megbocsátás Időszaka: azok az olvasók, akik több vagy kevesebb ideje elfelejtették visszaszolgáltatni az általuk kikölcsönzött, lejárt határidejű könyveket, késedelmi díj fizetése nélkül tehetik meg ezt. Az ily módon visszahozott könyvek átadhatók a megfelelő részlegen, illetve elhelyezhetők a könyvtár előcsarnokában található dobozban. Ebben az időszakban ingyenes a beiratkozás, ugyanakkor olvasóink ingyenes beiratkozásra feljogosító ajándékjegyet igényelhetnek szeretteik, barátaik számára, amivel a megajándékozottak személyi igazolványuk felmutatásával beiratkozhatnak a későbbiek folyamán.
December 14-én, 18 órakor a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Gyárfás Jenő Képtárában megnyílik Kovács Géza sepsiszentgyörgyi szobrász egyéni tárlata. A kiállítást méltatja Magyarósi Imola művészettörténész, a művész albumát ismerteti Sántha Imre Géza, köszöntőt mond Lakatos Mihály a Magyar Köztársaság Kulturális Koordonációs Központjának igazgatója. A tárlat 2012 január 15-ig látogatható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében 2011. december 13-án, kedden 18 órakor bemutatják Kónya Ádám - Kónya Éva: A csillagos ég szabad szemmel című könyvét.
A Cimbora és a T3 Kiadó gondozásában megjelent, irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti illusztrációkkal színesített csillagászati könyv bemutatójának házigazdája Boér Hunor.
A sepsiszentgyörgyi Camera Club Siculorum és a KépVidék Alkotócsoport, valamint a kovásznai Városi Képtár szervezésében 2011. december 15-én 17 órától, nyílik meg a Varázsképek, Székelyföld címet viselő, székelyföldi fotóművészek alkotásait bemutató gyűjteményes kiállítás.
Helyszín: Kovászna, Városi Képtár
A kiállítás 2012. január 15-ig látogatható, vasárnap és hétfő kivételével, naponta 9-16 óra illetve szombaton 10-14 óra között.
2011. december 16-án, pénteken 18 órától a Mohos Fotóklub éves tárlatának megnyitójára kerül sor a sepsiszentgyörgyi Lábas Ház kiállítótermében.
2011. december 9.
A Cimborák Bábszínház 2011. december 9-én, pénteken 17 órai kezdettel Bendek Elek meséje nyomán készült Só mese című bábelőadásnak bemutatóját tartja a Bábstúdióban.
A CIVEK iroda egynapos képzést szervez december 19-én (hétfőn) az Eurocenter Amőba Oktatási Központban: „Egyéni és közösségi felelősségválallással erős társadalmat építhetünk" címmel.
A képzésre minden érdeklődőt szeretettel várunk, aktív CIVEK tagoknak ingyenes a részvétel, nem CIVEK tagoknak 50 lej a részvételi díj.
A sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér tisztelettel meghívja Önt Lia Perjovschi Knowledge Museum és Dan Perjovschi Other Stories kiállításának megnyitójára 2011. december 7-én, szerdán, 19 órára.
A kiállítást Tordai S. Attila nyitja meg.
A kiállítás 2012. január 13-ig látogatható, hétfő és ünnepnapok kivételével, naponta 11-19 óra között.
2011. december 3-án a székelyföldi hagyományőrzők egy csoportja, az austerlitzi csatában elhunyt több mint 1500 székely hősre emlékezve, állított hármas kopjafát a 2006-ban felállított kopjafa szomszédságában. A kopjafa Kövér György gidófalvi hagyományőrző huszár főhadnagy, a Szilaj egyesület alelnökének az alkotása, amelyet székelyföldi tölgyből faragott. A kopjafa leleplezésén a 42 székelyföldi hagyományőrzőn kívül, részt vett, dr. Szőke László, Magyarország prágai nagykövete, Dr. Csikány Tamás alezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtörténeti Tanszék vezetője és diákjai, valamint Frantisek Kroutil Telnice polgármestere és a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének elnöke. Hende Csaba honvédelmi miniszter üdvözlő levelét Lelovics Pál, a Brünni Magyar Polgári Egyesület elnöke olvasta fel. A megemlékezésen részt vett egy Budapestről érkező mintegy 60 fős magyar hagyományőrző csapat, amely a székely határőröket, az 1. és 2. székely határőr gyalogezredek történelmi egyenruháját viselve képviselte az aznap „újrajátszott" csatában. A székelyföldi hagyományörzők részéről a megemlékezésen a Szilaj egyesület – 11. székely huszárezred, Marosvásárhely-i, Marossárpatak-i, Szováta-i - Mátyás huszárezred, Gelence-i, Gyergyóremete-i, Kézdimartonfalvi – határőr gyalogezredei vettek részt.
A kopjafa leleplezése után a résztvevők átvonultak koszorúzni a Telnice határában álló, a több mint 1500 elesett székely katona tömegsírját jelző emlékoszlophoz.
A most fellállított kopjafa annak a 2006. december 2-án felállított kopjfának a szomszédságában áll amelyett - a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hallgatói Önkormányzata, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, Papp Ferenc alezredessel, a Humán Osztály kiemelt főtisztjével, valamint a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségével és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeummal karöltve - a csatában elhunyt magyar katonáknak az emlékére állított Telnice központjában.
A megbékélés jelképeként a csatatéren 1910-1912 között felállították a Josef Fanta prágai építész terve alapján készült Béke Síremlékét. Az emlékmű költségeit a három ország kormányának ajándékaiból, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia lakosságának gyűjtéséből fedezték. A csata többségében orosz áldozatait a Béke Síremléke alatti kriptában helyezték örök nyugalomra. (forrás: mult-kor.hu).
1805 december másodikán volt a „három császár csatája" ként emlegetett austerlitzi csata, ahol Napóleon francia császár, I. Sándor orosz cár és I. Ferenc osztrák császár hadai ütköztek meg. A mai Csehország területén található Auterlitz (Slavkov U Brna) mellett, óriási emberáldozat árán aratta Napóleon, egyik legjelentősebb győzelmét. A csatában harcoló magyar katonák száma megközelítette a 4000 főt. A huszárezredek közül a 4. Hessen-Homburgi huszárezred nyolc százada és a 11. székely határőr huszárezred hat százada vett részt a harcokban. A magyar gyalogságot az 1. és a 2. székely határőrezred két-két zászlóalja (1300, 1300 fő) képviselte. Ezen alakulatok a szövetséges haderő 1. elővéd oszlopában harcoltak Kienmayer tábornok vezetése alatt. A székely gyalogság a Moritz Lichenstein dandár alá tartozó 11. (székely) huszárezred (700 fő) támogatásával szinte az első pillanattól kezdve tűzben voltak, véres harcot folytattak Tellnitz (Telnice) birtoklásáért.
A napóleoni csata áldozatainak emlékére 1933 óta tartanak rendezvényeket Slavkovban, melyeket évente tízezrek látogatnak belföldről és külföldről egyaránt. Az idesereglő hagyományörzökkel, pontos koreográfia alapján korabeli viseletben és korabeli fegyverekkel évente felelevenítik a csata egy-egy mozzanatát.
Fotók Toró Attila – Minden jog fentartva
Előzmények
Miután a francia csapatok 1805. november 13-án bevonultak Bécsbe, tovább üldözték a Morvaországba visszahúzódó szövetséges orosz–osztrák csapatokat. I. Sándor orosz cár megérkezésével a csapatok irányítása kikerült Kutuzov tábornok kezéből. A szövetséges uralkodók úgy döntöttek, hogy Austerlitztől (ma Slavkov u Brna, Csehország) nyugatra ütköznek meg Napóleonnal, ezért elfoglalták a Pratzen-fennsíkot, amelyet Napóleon szándékosan ürített ki, hogy ezzel csapdát állítson az ellenséges haderőknek.
A csata
A szövetségesek 40 000 emberrel indították meg a fő támadásukat a délen elhelyezkedő francia jobbszárny ellen, azzal a szándékkal, hogy azt elvágják Bécstől. Miközben Davout marsall 10 500 főnyi hadteste makacs ellenállást tanúsított ezzel a támadással szemben, és visszaverte a melléktámadást, amelyet a szövetségesek intéztek az északi szárny ellen, Napóleon császár Soult marsallt 20 000 gyalogossal megindította a domboldalnak, hogy a Pratzen-fennsíkon felálló gyenge szövetséges középhadat összezúzza. Soult elfoglalta a fennsíkot és meg is tartotta a szövetségesek visszafoglalási kísérleteivel szemben annak a 25 000 főnyi erősítésnek köszönhetően, amit Napóleon küldött neki a tartalékból. A szövetséges erőket csakhamar kettészakították és a fennsíktól északra és délre is nagy erőkkel támadást indítottak. Ennek eredményeképpen a szövetséges haderőt megfutamították.
Eredményei
A szövetségesek jelentős veszteségeket szenvedtek. A hadsereg maradékát a franciák szétszórták. Két nappal később I. Ferenc osztrák császár beleegyezett a hadi cselekmények beszüntetésébe és megegyezett I. Sándor cárral, hogy visszavonja hadseregét Oroszországba. Végül Ausztria is kénytelen volt békét kötni Franciaországgal (Pozsonyi béke), az Orosz Birodalom pedig egy ideig nem vehetett részt a Franciaország elleni szövetségekben. (forrás: Wikipédia)
A kézdivásárhelyi Vigadóban december 3-án, szombaton 17 órától megnyílik Koszta Ervin és Németh Katalin képzőművészek grafikai kiállítása. A kiállítással Liszt Ferenc zeneszerző születésének 200. évfordulójára emlékeznek.
Dr. Czeizel Endre genetikus után most Dr. Kiszely István érkezik Sepsiszentgyörgyre. (antropológus) a Publikus jótékonysági előadássorozat vendégeként.
A Mit adott a magyarság a világnak című előadását December 10-én, 16.30 órától láthatják a Tamási Áron Színházban. A professzor az előadásból származó jövedelmet Egyed Péternek ajánlja fel az Erdélyi Magyar Ifjak közvetítésesben.