Ipari beruházások sora, környezet- és tájrombolás, vagy inkább a még érintetlenül maradt természeti környezet védelme?
Talán ez lesz az elkövetkező időszak egyik legégetőbb háromszéki kérdése. Sorra jelentik be Háromszéken azokat az ipari beruházásoknak álcázott, a természeti erőforrások kiaknázására alapozott tevékenységeket (rétyi fűrészüzem, kommandói kutatófúrás), melyek hosszú időre átszabhatják az amúgy sem érintetlen helyi tájakat. Talán az érintetlen székelyföldi táj mítoszára épített turisztikai „csáberő" végnapjait éljük.
A Háromszéki-havasok vadregényes tájait, Ojtoztól Kommandóig, a féktelen erdőkitermelés okozta tájsebek borítják. Ha az eddigi intenzív erdőkitermelés folytatódik, akkor a teljes háromszéki Kárpátkanyar letörölhető lesz a mindenkori turisztikai térképről. Ezt az eddigi, szerénynek nem mondható erdőkitermelést, a Rétyre tervezet Holzindustrie Schweighofer fűrészüzem még agresszívebbé, még természetrombolóbbá teszi. Megvalósulása esetén, teljesen átalakul a szépmezői medence mezőgazdasági jellege, mely természetes összhangban van az őt övező Natura 2000 besorolású természetvédelmi területekkel (Bodok-Barót hegység Natura 2000 védett terület, illetve a Rétyi Nyír és Uzon-Szentivánlaborfalvi tavak Natura 2000 védett terület).
Az erdőkitermelés tájalakító hatását a Háromszéki-havasok teljes vonulatán megfigyelhetjük. Nem kérdéses az, hogy az intenzív erdőkitermelés a helyi közösségek hosszú távú érdekei ellenében történik! Az erdőirtások káros hatása naponta érezhető lesz a légszennyezettség, a talaj- és árvízvédelem területén.
Ugyanakkor a háromszéki táj turisztikai vonzerejének egyik legfontosabb, mindmáig kihasználatlan tényezőjét veszítjük el, az erdőt.
A lenti fotósorozat 2014. január 4-én készült az Ojtoz patak völgyében, kiemelve a természti táj és az erdőkitermelés okozta látvány kettősségét.
Toró Attila
Sepsiszentgyörgy,
2014. január 5.