A címben szereplő megnevezést Orbán Balázs használta a Rétyi Nyírrel kapcsolatosan. Mielőtt elindulnánk túrázni szólok, hogy a magas hegyet kedvelőknek nem ajánlom a túrát. Nem másért, de sziklát, hegyet csak a távolban lehet látni. Ám annak, aki a természetben szeret sétálni, állatokat, növényeket figyelni, de nem „csípi" az emelkedőket, annak a Rétyi Nyír a legjobb hely amelyet meglátogathat. Bármelyik évszakban.
Bár tény, hogy a nyílt részeken elég csípős, hideg szél szokott fújdogálni és a tavaszi, sok helyen vízes, nedves terület is kellemetlen lehet. Nézzük hogyan juthatunk oda: Brassótól 35 kilométerre, Sepsiszentgyörgy és Kovászna között, Réty község határában található a Rétyi Nyír. A jellegzetes terület kialakításáért a Feketeügy nevű folyó a „felelős". A híres terület sajnos az elmúlt évtizedekben jelentős változásokat szenvedett, az őshonos tölgyfáknak alig néhány példánya található már csak meg, a névadó nyírfáknak egy nagyobb ligete látogatható (a kerítést, amely övezte elhordták, eltüzelték, elkorhadt). Betelepitették a homok megkötése miatt az erdei fenyőt, akácot, kanadai nyárt, a terület egy részét mezőgazdasági tevékenység alá vonták, a turizmus, motorozás tovább fokozzák az érzékeny táj, növényzet átalakulását, a derékba kivágott fák pedig azt is jelzik, hogy van aki a téli tüzelőjét innen gyűjtögeti. A védelem alatt álló terület mintegy 15 négyzetkilométernyi, a Feketeügy bal partján található. A jellegzetes jégkorszaki maradványnövény-fajok közül sajnos mára néhány eltűnt vagy visszaszorult a talajvíszint süllyedése, az időszakos tavak számának csökkenése miatt. Néhány tóban fellelhető még a tündérrózsa, amelyet a helyiek kupánvirágként emlegetnek. A város piacait tavasszal elárasztó védett kockás kotuliliom példányainak egy része valószínű innen származik. A Nyír állatvilága is nagyon változatos. Átvonulnak itt a vízimadarak – szárcsa, bíbic, vöcsök -, de megtalálható nagyon sok énekes- és ragadozómadár is. Legelésző őzeket is gyakran lehet látni. A kétéltűek közül itt él a zöldvarangy, a zöld leveli béka, a sárgahasú unka, a tavibéka, a kecskebéka, az ásóbéka, a tarajos gőte. Ugyanakkor megtalálható a mocsári béka is, melynek koratavaszi, kék nászruhás hímjei különleges látványt nyújtanak.
Elő hát a hátizsákot, a bakancsot és irány a Rétyi Nyír.
Köllő Zsolt-Ágoston - Köllő-bio-túra
Tavasz
Nyár
Ősz
Tél
Fotó: © Toró Attila / Minden jog fenntartva
A fotók 2001-2013 között készültek, a Rétyi Nyír természetvédelmi területen és környékén.
A honlap fotóinak, felhasználása magán- vagy közcélokra csakis a jogtulajdonos írásbeli beleegyezésével valósítható meg.